Article Detail

مقدمه:
گل راعی، علف چای، هزار چشم یا هوفوریقون با نام علمی Hypericum perforatum L. یک گیاه دارویی ارزشمند از خانواده Hypericaceae می‌باشد. بیشترین کاربرد این گیاه مربوط به خاصیت ضد افسردگی آن می‌باشد. علاوه بر این، عصاره این گیاه از خاصیت ضد التهابی، ضد میکروبی، ضد سرطان و ضد ویروسی نیز برخوردار است. استفاده از این گیاه به عنوان یک داروی گیاهی مخصوصا برای درمان افسردگی ملایم تا متوسط ضد التهابی، ضد میکروبی، ضد سرطان و ضد ویروسی نیز برخوردار است.
استفاده آن را در چند سال اخیر به طور قابل توجهی افزایش داده است و این نکته که تجارت آن حدود 210 میلیون دلار در آمریکا و 570 میلیون دلار در سراسر دنیا می‌باشد ضد التهابی، ضد میکروبی، ضد سرطان و ضد ویروسی نیز برخوردار است. جنس Hypericum بیش از 469 گونه در جهان دارد. همچنین 17 گونه Hypericum در ایران شناسایی شده که با ارزشترین آن گونه H. perforatum می باشد. H.perforatum یکی از پرفروش‌ترین گیاهان دارویی در سطح دنیا به شمار می‌رود که به‌طور گسترده‌ای در آمریکا و اروپا پرورش ‌می‌یابد.
نام گیاه:
گل راعی با نام علمی .Hypericum perforatum L و اسامی انگلیسی Tipton weed, Hardhay, Amber, Klamath weed, Goat weed که در فارسی به نام‌های هوفاریقون، علف هزارچشم، علف چای، گل تره، گل شهناز و در عربی به نام‌های حشیشه القلب، داذی، داذی رومی و قریون معروف است.

روی برگ‌های گیاه هوفاریقون یا علف‌چای تعداد زیادی غدد شفاف قابل عبور نور بوده و این طور به نظر می‌رسد که دارای سوراخ‌های ریز است و منظره‌ی زیبایی به گیاه می‌دهد و به همین جهت به آن علف هزار چشم می‌گویند.

خصوصیات گیاه‌شناسی: 
گیاهی پایا، علفی، به ارتفاع 9 تا 110 سانتی‌متر، افراشته یا به‌ندرت خیزان، بدون کرک، ساقه‌ها دارای انشعابات زیاد و خیزان، در سطح دارای دو خط طولی، گیاهی ریشه‌زا، پوشیده از غده‌های کهربایی و قرمز یا سیاه.

برگ‌ها به طول 3 تا 28 میلی‌متر و عرض 2 تا 15 میلی‌متر، در شاخه‌های فرعی کوچک‌تر و باریک‌تر، تخم مرغی باریک تا تقریبا خطی، بدون دمبرگ تا تقریبا دمبرگ دار، با حاشیه تخت، نوک گرد، سبز، حاوی غدد چربی شفاف و کوچک و سوراخ‌دار و حاوی هایپریسین می‌باشد. سطح برگ‌ها دارای لکه‌هایی تیره و روشن است که لکه‌های روشن در مقابل نور به خوبی قابل مشاهده هستند. این کیسه‌های ترشحی شیروزن هستند ک محل تجمع اسانس می‌باشند. 

گلبرگ‌ها به طول 5 تا 17 میلی‌متر، بیضی کشیده، در حاشیه با خال‌های سیاه، در سطح پشتی پوشیده از غده‌های کهربایی و گاهی سیاه، خامه‌ها 3 عدد.
میوه کپسول به طول 4 تا 8 میلی‌متر، تخم مرغی تا تخم مغی کشیده، منقاردار، خامه‌ها در سطح پشتی پوشیده از غده‌های باریک و طویل و در کناره‌ها دارای غده‌های حبابی شکل، دانه‌ها به طول 1 میلی‌متر، میله‌ای شکل با سطح مشبک حفره‌دار.

پراکنش:
گیاه علف چای به دلیل توانایی سازگاری بالا با شرایط محیطی دارای پراکنش وسیع در آسیا، اروپا و شمال آمریکا می‌باشد. این گونه گیاهی چندساله، مقاوم به یخبندان و همچنین آهک دوست و نورپسند بوده و در زیستگاه‌هایی همچون کنار جاده‌ها، علفزارها و مراتع رشد می‌کند.
پراکنش این گیاه در ایران بیشتر در شمال، شمال غرب در نواحی مختلف البرز، کرج، جاده چالوس، شمال ایران، گیلان، لاهیجان، طال، خراسان، مغرب ایران، بروجرد، کوه الوند و نهاوند می‌روید.

ترکیبات شیمیایی:
این گیاه دارای ترکیبات و مواد شیمیایی مختلفی مانند مشتقات آنتراکینونی (نفترودیانترون‌ها)، فلاونوئیدها، فلوروگلوسینول‌ها، تانن‌ها، برخی از فنل‌ها، روغن‌های فرار، هیپرفورین و هیپریسین می‌باشد.
استاندارد‌سازی گیاه و داروهای تهیه شده صنعتی از این گیاه بر اساس دو ماده هیپریسین و پسودوهیپریسین انجام می‌شود. هیپریسین دارای فعالیت ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد التهابی می‌باشد. 
این گیاه دارای اسانس روغنی فرار و در حدود 5 تا 7 درصد از یک نوع گلوکوزید بنام هایپرین می‌باشد همچنین یک ماده قرمز بنام هایپرسین بخصوص در بذر آن مشخص شده، به‌علاوه مقدار قابل ملاحظه‌ای از یک نوع تانن شبیه به تانن چای در برگ‌های آن وجود دارد.
در برگ‌ها در حدود 2 درصد روتین وجود دارد. در گل‌ها 95 درصد روتین 12 درصد و 1 درصد کوئرستین وجود دارد. مقدار تانن در ساقه‌های جوان گیاه 8/3 درصد، در برگ‌ها 4/12و در گل‌ها 16 درصد می‌باشد.
اثر فیزیولوژیکی گیاه مربوط به وجود اسانس هایپرسین، کولین، تانن و نیکوتینیک اسید می‌باشد.

قدمت استفاده دارویی گیاه علف چای در طب سنتی
قدمت مصرف این گیاه، بیش از 200 سال است. قرن‌هاست از این گونه به عنوان ضد التهاب، مسکن و ضدعفونی کننده زخم و سوختگی و اگزما استفاده می‌شود.
به عنوان بهترین دارویی بیماری‌های عصبی توسط بیشتر اقوام و ملل جهان مورد استفاده بوده تا اینکه در حدود یک قرن پیش، برای اولین بار در آلمان از آن فرآورده صنعتی تهیه شده و سپس در حدو سه دهه قبلدر بیشتر کشور‌های اروپایی و آمریکا محصولات زیادی از آن به بازار آمد.
خواص درمانی:
اثرات درمانی آن عبارت‌اند از آرام‌بخشر مسکن، صداضطراب، مفید در بیماری‌های میگرن، پرخوابی، مشکلات و دردهای دوران قاعدگی، ترس و دلهره، شب ادراری کودکان می‌باشد. 
طریقه مصرف:
ضماد این گیاه به عنوان بهترین التیام دهنده طبیعی و درمان زخم‌ها دارای ارزش می‌باشد.
خوردن آن برای کزاز و باز کردن گرفتگی‌های معده و کبد و ازدیاد و ترشح ادرار ناعه است. همچنین قاعده آور و مسهل صفرا است.
دم‌کرده آن برای میگرن و سردرد‌های عصبی و تاخیر در عادات ماهانه زنان جوان، آسم مرطوب، سرع، هیستری و تسکین اعصاب مفید است.

اشتراک گذاری

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی

شماره همراه خود را وارد نمایید

محصولات ارگانیک
صد در صد طبیعی
تغذیه سالم
خرید آنلاین
پرداخت در محل
قیمت رقابتی
ارسال به سراسر کشور

جهت استفاده از امکانات سایت لطفا ثبت نام و یا ورود کنید